Wladimir Kossjanenko

Wladimir Kossjanenko rođen je 1968. u Alma-Ati. U sedmoj godini počeo je pohađati Specijalnu glazbenu školu “Kulyash Bayseitova” za nadarenu djecu, gdje je 1986. i maturirao. Studij nastavlja na Državnom Konzervatoriju „Nikolaj Rimski – Korsakov“ u St.Petersburgu u klasi prof. Stopičeva. Pohađa nastavu i u dirigentskoj klasi prof. Musina. Za vrijeme studija bio je angažiran kao solo-violist i asistent dirigenta „Ansambla Lenjingradskih solista“.

1991. dolazi na poziv Claudia Abbada kao član „Gustav Mahler“ orkestra u Beč, gdje nastavlja studij na Universitätu für Musik und darstellende Kunst (prof. Ochsenhofer, prof. Kakuska) i 1999. s odličnim uspjehom magistrira. Usavršavao se na master classama Isaaca Sterna, Norberta Brainina (Amadeus Quartet), Waltera Levina (LaSalle Quartet), Güntera Pichlera (Alban Berg Quartet), Milana Škampe (Smetana Quartet), Joela Krossnicka (Julliard Quartet) te kod profesora Michaela Kugela na Kraljevskom konzervatoriju u Gentu/Belgija.

1993. – 1996. bio je stalni supstituent Bečkih filharmoničara, u Bečkoj državnoj operi i na Salcburškom festivalu. U to vrijeme svirao je pod palicom poznatih dirigenata kao što su:
Claudio Abbado, Sir George Solti, Sir John Elliot Gardinger, Carlo Maria Giulini, Lorin Maazel, Sir Simon Rattle, Riccardo Muti, Pierre Boulez.

1994. – 1998. bio je angažiran u Filharmonijskom orkestru u Gracu na poziciji prvog solo-violista.

1997. dobio je nagradu „Union Fund and management prize“ internacionalnog natjecanja „Lionel Tertis“ (Isle of Man, Engleska) te specijalnu nagradu i medalju Perrenoud fonda (Neuchatel, Švicarska).

1998. postaje član poznatog gudačkog kvarteta „Hugo-Wolf“ Beč u kojem radi do 2007.

1999. Vladimir dobiva Europsku nagradu za komornu glazbu u Parizu te 2003. nagradu „Pasticcio“Austrijskog radija u Beču.

U proteklih 15 godina svirao je više od 500 solističkih i komornih koncerata u Europi, Aziji, Južnoj i Sjevernoj Americi među ostalog u najznačajnim svjetskim koncertnim dvoranama kao što su:
Na turnejama s Hugo Wolf kvartetom obišao je cijelu Europu, Južnu Ameriku, Meksiko, Južnu Koreju, Japan i SAD.

Vladimir Kossjanenko snimao je za radio ORF, BBC, Radio France Paris, Deutschland Radio Berlin, Süd-West-Funk Baden-Baden, Radio Suisse Romande, Minnesota Public Radio, televiziju „Unitel Classic“ Berlin, ORF, TV Irland, KBS Južna Koreja, NHK Japan i HRT.

Za diskografske kuće „Gramola“, „Atlantis Art“, „Extraplatte“ i „Cam Jazz“ snimio je 8 CD-ova zajedno s Vesnom Podrug, Yuliyom Gorenman, Igorom Malinovskim, Jean-Guihen Queyrasom, Xavier Phillipsom, Johnom Taylorom, Kennijem Wheelerom i Hugo Wolf kvartetom djela J.S.Bacha, Hindemitha, Waxmann-Kugela, Debussija, Šostakovića, Haydna, Beethovena, Brahmsa, Schuberta, Dvoraka, Ravela, Ligetija te Kennija Wheelera.

U okviru Waldzell Meetings and concerts – Austria Vladimir Kossjanenko nastupao je zajedno sa Paulom Coelhom, Lillyom Brettom, Robertom Menasseom i Lucom Bondyom.

Wladimir Kossjanenko svirao je svjetske praizvedbe Friedricha Cerhe, Ericha Urbannera, Zbigniewa Bargielskoga, Johannesa Maria Stauda, Dirka D’Asea, Otto Zykana, Ernsta Leitnera, Kenny Wheelera, Srečka Bradića i mnogih drugih suvremenih kompozitora.

Kao dirigent nastupao je u Austriji, Njemačkoj i Hrvatskoj.
Kao solist svirao je sa Bavarskom komornom filharmonijom, Zagrebačkim solistima, Polskom Filharmonijom Arthura Rubinsteina, Jerusalem Festival Orchestra, Capella Luterana Beč, Bečkim Akademskim Orkestrom te Zadarskim i Splitskim komornim orkestrima.

Od 2008. godine djeluje kao izvanredni profesor za violu i komornu glazbu na Umjetničkoj Akademiji u Splitu. Od 2009. stalno surađuje sa Zagrebačkim solistima.

2011. formirao je na Umjetničkoj akademiji studentski Gudački orkestar s kojim ostvario brojne nastupe i snimio CD.

2012. zajedno s Vesnom Podrug osniva novi festival “Dani J.S. Bacha u Splitu”, koji se održava svake godine na dan rođenja kompozitora.

2012. osniva komorni orkestar „Splitski virtuozi“ u kojem djeluje kao umjetnički ravnatelj, dirigent i solist. Predsjednik Republike dr. Ivo Josipović preuzeo je pokroviteljstvo nad prvom koncertnom sezonom Splitskih virtuoza.