Jože Kotar

Jože Kotar (1970., Trbovlje) redoviti je profesor na ljubljanskoj Akademiji za glasbo, a od 2007. solo klarinetist Simfonijskog orkestra RTV Slovenije. Prije toga dvanaest godina bio je solo klarinetist u Simfonijskom orkestru Slovenske filharmonije.

Nakon završene osnovne glazbene škole kod vrsnog pedagoga Ervina Plevnika školovanje nastavlja u Srednjoj glazbenoj školi u Ljubljani kod prof. Alojza Zupana, kod kojeg je završio i diplomski i poslijediplomski studij na Muzičkoj akademiji u Ljubljani.

Kao solist, komorni glazbenik i član raznih komornih sastava nastupa u zemlji i inozemstvu (Italija, Mađarska, Austrija, Njemačka, Francuska, Češka, Poljska, Rusija, Ukrajina, Španjolska, Irska, Belgija, Danska, Farski Otoci, Švicarska , Švedska, Nizozemska, Izrael, Malta, Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Srbija, Makedonija, SAD, Kanada, Brazil, Argentina, Čile, Južna Koreja, Australija), vodi seminare klarineta i komorne glazbe (Hrvatska, Srbija, Bosna i Hercegovina, Italija, Mađarska, Belgija, Izrael, Irska, SAD, Kanada, Brazil, Argentina, Australija) i sudjeluje u žirijima međunarodnih natjecanja.

Nastupao je na nizu festivala: Ljubljanski ljetni festival, Kogojevi dani, Radenci Festival suvremene glazbe, Bled Festival, Unicum, Musica Danubiana, Festine, Predihano, Slowind Festival, Koncertni studio DSS-a, Valvasorovi dani, Otvoreni glazbeni susreti, World Music Dani, Muzički biennale Zagreb, Međunarodna glazbena tribina Pula, Večeri lubenica, Baščaršijske noći, Nomus, Skopsko ljeto, Tršćanska prima, Nei Suoni dei luoghi, Mitte Europa, nedjelja u podne, Dublin, Musica no forum, Rio de Janeiro, Festivalska dimenzija, Seul, Dva dana i dvije noći, Odesa, Saptamana Internationala a Muzicii Noi, Bukurešt, Summartonnar Faroe Islands, Tasmanian Composers Festival, Semanas Musicales Frutillar Chile, Victoria međunarodni umjetnički festival Malta…

Nastupao je solistički i snimao s raznim orkestrima pod dirigentskom palicom Marka Letonje, Uroša Lajovica, Marka Muniha, Antona Kolara, Milivoja Šurbeka, Simona Krečiča, En Sha, Georga Pehlivaniana, Rogera Boutryja, Tetsua Honne, Davida Vieitana Itkina, Davida Itilla Pavla Dešpalj, Ivo Lipanović, Tomislav Fačini i drugi.

Kao član Simfonijskog orkestra RTV Slovenija i Simfonijskog orkestra Slovenske filharmonije nastupao je s mnogim svjetski poznatim dirigentima, kao što su Carlos Kleiber, Ricardo Mutti, Serge Baudo, Yuri Simonov, Hartmut Haenchen, Milan Horvat, Pavel Kogan, Zoltan Kocsis, Leopold Hager, En Shao, Cristian Mandeal i drugi. Za to vrijeme svirao je većinu željeznog repertoara za simfonijski orkestar. Od 2018., između ostalih na koncertima i snimanjima, i sljedeće skladbe: J. Brahms: Simfonija br. 2, N. Rimsky Korsakov: Simfonija br. 1, J. Haydn: Simfonija br. 101, R. Strauss: Iz Italije, R. Wagner: Uvertire Tannhauser i Lohengrin, L. v. Beethoven: Simfonija br. 7, O. Respighi: Ptice, M. Ravel: Moja majka guska, R. Strauss: Kavalir s ružom, J. Brahms: Simfonija br. 4, Hindemith: Slikar Mathis, L. v. Beethoven: Simfonija br. 5.

Snimio je niz CD-a: solo solo – s Gudačkim kvartetom SF (ZKP RTV Slovenija, Ljubljana, 1998.), KOLAŽ s harfisticom Nicolettom Sanzin Fabbri (ZKP RTV Slovenije, Ljubljana, 2002.), SOLO sa skladbama isključivo za klarinet solo ( Sound-tech, 2005.), sa Simfonijskim orkestrom Slovenske filharmonije (SF, 2006.) sa Simfonijskim orkestrom RTV Slovenije (ZKP 2015.)) i posljednja tri s pijanistom Lucom Ferrinijem: KRISTALI (DSS, 2017.), GLAZBA SA OTOKA ( TUTL, 2017) GLAZBA SA OTOKA svezak 2 (TUTL, 2018) u GLAZBA S OTOKA svezak 3 (TUTL 2021). Ostali su sastavi – tri s puhačkim kvintetom Ariart: ARIART (ZKP RTV Slovenija, Ljubljana 1997), COCKTAIL (Ariart, 2004) i EPISODI CONCERTANTE (Sound-tech, 2005), KLARINETOVANJE (Sound-tech, 2003) i PROSTRANOST DSS, 2016.) sa Slovenskim kvartetom klarineta (Samozaložba, Ljubljana, 1999.), OBITELJ sa Slovenskim klarinetskim sekstetom tri s Ansamblom za suvremenu glazbu MD7: GLAZBA NOVOG VREMENA (ZKP RTV Slovenije, Ljubljana, 2005.), BOJA